پاورلیفتر
بدان که خداوند بر همه چیز آگاه است . پس بنگر که چگونه باید باشی ...
آرشیو
موضوع بندی
چهارشنبه 9 فروردین‌ماه سال 1385
ورزش و افسردگی

ورزش بهترین راه مقابله با افسردگی

طبیعت پیوسته در حرکت و تغییر است‏‏‏‏, انسان نیز به عنوان جزئی از این طبیعت بایستی خود را با این حرکت و تغییر هماهنگ کند و جسم و روح خود را پویا نگه دارد؛ که این پویائی و تحرک رمز سلامتی اوست  و در این مورد ضرب المثلی هست که (( اّب جاری هیچ وقت نمی گندد ولی اّب راکد می گندد ))
عصر امروز که عصر تکنولوژی و ماشین است بیش از پیش از فعالیت و حرکت انسانها کاسته که معضلاتی چون ناراحتی های روحی-روانی را با خود به ارمغان داشته و مراجعه افراد را به کلینیکهای روان درمانی وانجام مشاوره های روحی را بیشتر کرده است. بیماری افسردگی طیف وسیعی از افراد را درگیر خود کرده رفتارهای خود آزارانه که اغلب به خودکشی می انجامد, ناامیدی, ذهنیت منفی, انزوا, عدم فعالیت, احساس ناتوانی و تغییرات کلّی فیزیولوژیک بدن از عوارض این بیماری است.


از آنجا که جمعیت انبوهی از افراد به این بیماری غیر واگیر مهلک گرفتارند لذا درمان این بیماری برای همه حائز اهمیّت است.
در حیطه درمان افسردگی , تحقیقات زیادی صورت گرفته است و از روشهای مختلفی مثل دارو درمانی, روان درمانی, گفتار درمانی و.....استفاده شده ولی بنا به نتایج به دست آمده از تحقیقات ,ورزش در تعدیل این بیماری بسیار مؤثر بوده است ؛به گفته دکتر روبرت اس براون : ( هر نوع رژیم درمانی برای افسردگی تجویز شود باید تمرینات ورزشی باشد. )  ورزشهای آیروبیک که ورزشهای سخت , شدید و مداوم اند در درمان افسردگی نسیار مؤثر اند ؛ به طور کلّی ورزش های منظم روزانه ( حتی 20 دقیقه در روز ) برای پیشگیری از بسیاری بیماری ها مؤثر است؛با ورزش کردن هورمونی به نام ( اندروفین) ترشح میشود ؛این هورمون که به (معجون جوانی) معروف است سبب طول عمر, سلامتی, شادابی مگردد و قدرت سیستم ایمنی را بالا میبرد (جلوگیری ازبیماری ام اس)
بهترین زمان برای ورزش کردن عصر میباشد چون فرد از وعده های روزانه بهره برده و انرژی کافی را ذخیره کرده است.
انجام مرتب و منظم تمرینات ورزشی آمادگی بدن را بالا میبرد و سبب آرامش قلب و شادابی فرد می گردد و فرد بهتر میتواند با هر گونه استرس های محیطی و خارجی بر خورد کند.

با ورزش کردن فرد به تناسب اندام, وزن ایده آل, توانائی فیزیکی و قدرت میرسد که در او عزت نفس و اعتماد به نفس را که شرط اساسی درمان افسردگی است بالا میبرد.
(دوپامینو سروتونین) ,از انتقال دهنده های شیمیایی است که سبب تعادل عصبی میشود ؛ این ماده با ورزش متعادل می گردد و این نیز از معجزات دیگر ورزش است .

منتظر نظر و پیشنهادتون هستم . یا علی .

BodyBuilding Persian Agency


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 511738


free counters

Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها