X
تبلیغات
رایتل
پاورلیفتر
بدان که خداوند بر همه چیز آگاه است . پس بنگر که چگونه باید باشی ...
آرشیو
موضوع بندی
سه‌شنبه 29 آذر‌ماه سال 1384
عادات غذایی مضر

امرو ز درباره مشکل اکثر افراد (‌ چه ورزشکار چه غیر ورزشکار ) میخوایم صحبت میکنیم  .

مشکلی که اکثرا باهاش دست و پنجه نرم میکنن اضافه وزنیه که به صورت چربی ظاهر میشه  .این مشکل تو ورزشکارا موقع مسابقه و سر وزن کشی خودشو نشون میده و حتی راندمان کار ورزشکار رو هم ممکنه پایین بیاره .از طرفی افراد عادی هم سلامتیشون با داشتن مقدار چربی اضافی به شدت تهدید میشه .

این مشکل به سادگی قابل حله و نسبت مستقیمی بین تغذیه و تحرک فرد برقراره . به مطلب زیر توجه کنین :

در دنـیای اینترنـت پـرسـرعـت، ماشـیـن های خـودپــرداز،   اتومبیل های تند رو و غذاهـای حـاضـری، وقـت گـذاشـتـن برای حفظ عادتهای سالم و مناسب غذایی دشـوار بنـظر میرسد.
غذاخوردن که پیش ازاین یک اولویت مهم محسوب میشد،به موضوعی جنبی تبدیل گشته
است که توجه زیـادی به   آن نشده و معمولا در لابه لای کارهای روزانه دیگر گنجانده  می شود.
گذشته از این، برخی از عادتهای غذایی که بتصور شـما موجب کاهش وزن می گردند، در واقع ممکن است منجر به افزایش وزن شوند. خوشبختـانه ترک عادتهای غذایی غلط آسـان بـوده و وقـت زیادی نمی گیرد و موجب خواهد شد تا از زندگی سالم تر و اندامی متناسب تر برخوردار شده و از غذا خوردن بیشتر لذت ببرید.
برخی از این عادت های نادرست بشرح زیر می باشند:
1- نخوردن صبحانه . اشکال چیست؟  نخوردن صبحانه یک اشتباه بزرگ محسوب میشود. صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و بازشدن فکر و ذهـن میـگردد، بـلـکه مـوجب انتخاب و مصرف مناسب وعده های غذایی دیگر در ادامه روز توسط شما خواهد شد.
همچنین خوردن صبحانه ممکن است به شـما در مـصـرف کمتر کالری در ادامه روز کمک نماید. یک تحقیق دانشگاهی نشان داده که مصرف مقدار کالری مشخص در ابتدای روز اثر سیر کنندگی بیشتری نسبت بمصرف همان مقدار کالـری در ساعتهای دیرتر خواهد داشت که این امر موجب کاهش مجموع کالری مصرفی در روز می گردد. راه حل خوردن صبحانه مناسب احتمال بکارگیـری عـادتهای نادرسـت غـذایـی را در وعـده هـای دیگر کاهش میدهد. صبحانه را کامل صرف نـمایـیـد. از مـواد لـبنی کم چرب، تخم مرغ و نانهای سبوس دار استفاده کنید .

2-غذا خورن پیش از خواب . اشکال چیست؟ اگر میخواهید رویاهای شیرین ببینید، پیش از خواب از غذا خوردن دوری کنـیـد. با اینکه  نتایج قطعی مبنی بر افزایش وزن بر اثر خـوردن غذا پیـش از خواب وجود ندارد، پرخوری، مصرف غذاهای ادویه دار و چرب،یـک تا سـه سـاعت پیش از وقت خواب منجر به کاهش کیـفیت و مدت خواب و مـوجـب کـسـالـت، خـستـگـی و کـوفــتــگی در روز بــعد خواهــد شد.خوردن غذاهای چرب پیش از خواب سبب کند شدن تخلیه معده و تشدید سوءهاضمه  و مصرف غذاهای ادویه دار  منتهی به صـدمات و سـوزشـهای قلـبی و نـیز سوءهاضمه خواهد شد. راه حل: سعی کنید حداقل 4 ساعت قبل از خواب اقدام به خـوردن غذا نـموده و چنانچه پیش از خواب احساس گرسنگی کردید مقداری میوه جات تازه مصرف نمایید.

3- پرخوری . اشکال چیست . شـاید اگـر پرخوریهای رایج مربوط به سبزیجات میشد، متخصصان تغذیه مشکلی بااین نوع خوردن پیدا نمیکردند، امامتاسـفـانـه پرخـوری مـعـمـولا" درمـورد غـذاهـای چـرب و  نشاسه دارنـمودار میشود. زیاده روی در ایـن نـوع مـواد غـذایی منجر به افزایش وزن و
نارضایتی شده و جنبه اجتماعی خوشایندی به دنبال نخواهد داشت. راه حل  وعده های غذایی خود را بجای 3 وعده پرحجم، به 5 یا 6 وعـده کـم حـجـم تـر تـقـسـیم کنید. خوردن غذاهای سالم و کم حجم حاوی کربوهیدراتهای کمپلکس و پروتئین درطول روز نه تنها اشتهای شما را کنترل می کند، بلکه احتمال پرخوری را نیـز کـاهـش خواهـد داد.تعدد وعده های غذایی همچنین باعث سوزانده شدن مقدار بیشتری کالری میگردد چرا که متابولیسم بدن همواره به فعالیت می پردازد.

4- گرسنه ماندن . اشکال چیست؟ برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث میشود وزن بدن بدلیل ذخیره سازی چربـی افزایـش یابد. هنگامیکه برای مدتی طولانی غذا نمی خورید، بدن شما بدلیل مـحروم مـانـدن از مواد غذایی دچار آشفتگی میگردد و درانتها هنگامیکه دوباره شروع به خوردن
میکنید، بدن شما گمان میکند که بایدکالری مصرفی را بچربی تبدیل نماید چون نمیداند چـقدر طول می کشد که دوباره غذابخورید. بنابراین چربیها با شما باقی میمانند. راه حل: اگر هدفتان از گرسنگی کشیدن کاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدید نظر نمایید. بجای گرسنگی یک برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین نموده و بـیشـتـر بـه باشگاه بروید.از میوه جات، سبزی جات،حبوبات، گوشتهای کم چرب و ماهی استفاده کنید. سعی کنید چهار یا پنج بار در هفته
طبق یک برنامه منظم ورزش نـمایـیـد. بهترین روش کاهش وزن تمرینات مرتب و رژیم غذایی مناسب است و نه محـروم کـردن بـدن از مواد غذایی مورد نیاز آنهم به مدت طولانی.

5- انجام کاری دیگر بهمراه غذا خوردن . اشکال چیست؟نه تنها پرداختن به کاری دیگر همزمان با
غذا خـوردن مـوجب ریـخت و پـاش آن دراطراف شما  می شود، منجر بـه پـرخوری و درنتیجه افزایش وزن نیز خـواهد شـد. اگـرهنـگام تماشای تـلوزیـون، صـحبـت بـاتـلفـن و یا بـازی ویـدئـویی مشــغول غـذا خـوردن شوید، این عوامل خارجی پرت کننده حواس باعث میشوند شـما توجه کمتری به گـرسنـگی و نشانه های سیرشدن که بیان کننده کافی بودن مقدارغذا و احساس سیری میباشند، بنمایید. بعلاوه وقتی در حین انجام کاری شروع به غـذا خوردن میـکنید،
دیگر توان توقف نخواهیـد داشت چرا که عمل خوردن تبدیل بـه حرکـی غـیر هوشیارانه و مکانیکی بدون توقـف می شود. راه حل : سعی کنید در هر لحظه فقط روی یک چیز تمرکز نمایید. چرخ زدن در آشپزخـانـه هـنـگام صحبت با تلفن ایده مناسبی نیست.اگر فقط می خواهـید دست یا دندانـتـان مشغول باشد، سرگرمی غیر از مواد خوراکی پیـدا کـنـیـد. آدامـس بجوید، گیتار بنوازید و یا گردن همسرتان را ماساژ دهید.

6- سریع خوردن . اشکال چیست؟زندگی بسرعت می گذرد. ولی آیا دوست دارید زندگی شما نیز سریع تمام شود؟ بعید اسـت. دفـعـه بـعـد سـعـی کنـید غـذای خود را آهسته تر بخورید چون
سریع غذا خوردن کمکی بـشما نکرده و برعکس باعث افزایش وزن می گردد. از زمان شروع
غذا تقریبا 20 دقیقه طول میـکشد که علائم سیری به مغز برسند بنابراین اگر شما ظرف 5
یا  6 دقیقه غذای خود را تمام کنید، مغز فرصتی پیدا نمی کند که به بدنتان بگویدکه سیر شده اید و این باعث زیاده خوری وپر کردن معده بیش از مقدار مورد نیازخواهد گردید.راه حل :آهسته غذا بخورید،ریلکس باشید، خوب بجوید و از مزه غذا لذت ببرید. به اینصورت مغز شما متوجه می شود که در حال غذا خوردن هستید بنابراین می تواند به بدنتان بگوید که سیر شده اید .

 7-آب نخوردن به اندازه کافی . اشکال چیست؟ پوشـیده نیـسـت که آب مایعی حیات بخش برای هـمـه  موجودات طبـیعت از جـمله انـسـان اسـت. نـکتـه جالب  اینجا است که ننـوشـیدن مقـدار کـافـی آب در طـول روز متابولیسم و سـوخت ساز بدن را کنـد نـمـوده و مـمکن    است باعث اضافـه وزن نیـز بـشـود. آب ماده ای ضـروری  برای فعالیتهای متابولیک بدن، از جمله سوزاندن کالری،   محسوب می گردد. راه حل: تا زمانیکه در کویر لوت زندگی نمی کنید، آب فراوانی      اطراف شما وجود داشته و باید زیاد از آن بـنـوشـیـد.  8 تا 10 لیـوان و اگر ورزش میـکـنید حتی بیشتر از این مقدار. خوردن آب بجای انـواع نـوشـانه نـیـز بـسیـار مـنـاسـب است. نوشابه ها معمولا" زودتر احساس تشنگی را نـسبت به آب از بـیـن مـی بـردنـد و دارای کالریهای بی ارزش بوده و باعث می شود بعد از 30 دقـیـقه مـجددا" احساس گرسنگی نمایید.

8- نخوردن میوه و سبزیجات به مقدار کافی . مشکل چیست؟ بسیاری از مواد غذایی مـورد نـیـاز بـدن در انـواع میـوه و سبزی وجـود دارند که امتناع از خودن آنها باعث کمبودها و مشکلاتی در بدن خواهد شد. راه حل:تنها راه تامین مواد معدنی و ویتامینهای مورد نیاز بـدن، مـصرف مـیـوه و سـبـزیجات تازه و خالص می باشد. بنـابـرایـن بـاید سـعی شـود این مواد را جزء لاینفک رژیم غذایی قرار داده و همیشه به مقدار کافی از آنها استفاده نمایید.

9- خوردن تنقلات هنگام گرسنگی . مشکل چیست؟خوردن تنـقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادتهای غذایی ناسالم میشوند. استفاده از مـواد غـذایـی کم ارزش و شکم پرکن مانند شکلات، چیپس و پوفک، تنـها باعث برهم خوردن رژیم غذایی شده ومشکلاتی را برای بدن به همراه خواهد
داشت.راه حل:با شکم سیر از خانه خارج شوید.گـرسـنـگی مـمکـن اسـت منـجـر بـه خـریدن و خوردن تنقلات گردد. شکلات، پوفـک و چـیـپس هیـچ کـدام نـمی توانند جای یک صبحانه، نهار و شام سالم و رضایت بخش را بگیرند.

به هر حال امیدوارم با خوندن این مطالب عادات غذاییتون رو در صورت داشتن اشکال اصلاح کنید .ولی اینو هم بدونین میشه ۱ روز در هفته از چیزایی که دوست دارید ولی برای تغذیه سالم مسئله ساز است استفاده کنین ... شکلات . بستنی و شیرینی و ... نگران نباشید با ۱ بار در هفته مشکلی پیش نمیاد ! البته اگر تو اون ۱ روز جبران ۱ ماه رو نکنین !‌

خوب بخورید، خوب زندگی کنید . برنـامـه هـای غـذایـی سـاده و دخیل نمودن خوردنی های سبک و سالم میتواند دنیایی از تغییرات در رژیم غذایی ایجاد کنـد. مـتـنـاسب بـمانید، انرژی خود را
افزایش دهید و از غذا خوردن لذت ببرید .

گمونم دفعه بعد که وبلاگ رو اپدیت میکنم باید از خاطرات سربازی بنویسم! . چون فردا اعزامم .تا بعد ... دست علی همراتون . مرسی که با نظراتون تشویقم میکنین که بنویسم . یا علی .


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 510192


free counters

Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها